Séjourné sa v rozhovore vyslovil za väčšiu štandardizáciu zbraňových systémov na európskej úrovni, ktorá by mala všetkým štátom umožniť bezproblémové používanie vojenského materiálu.
"Bol by to dôležitý krok na posilnenie európskeho piliera NATO," povedal šéf francúzskej diplomacie a dodal: "Popri NATO musíme uzavrieť druhú životnú poistku."
"Rozvoj európskeho obranného priemyslu by nemal byť náhradou, ale doplnkom" NATO, myslí si francúzsky minister.
Obavy o záväzok Spojených štátov k aliancii NATO v prípade znovuzvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA vyvolávajú diskusie o vojenskej pripravenosti Európy. Séjourné si podľa AFP myslí, že Washington by zostal silným partnerom v obrane, ale Európa by si potrebovala rozvinúť svoju vlastnú "suverenitu a strategickú autonómiu".
Séjourné v rozhovore pre Die Welt zdôraznil aj spoločnú zodpovednosť Nemecka a Francúzska ako hnacích síl európskeho rozvoja.
"Ako v každej fáze výstavby Európy, Francúzsko a Nemecko majú spoločnú zodpovednosť za stanovenie cieľov a rýchle a rozhodné konanie," povedal Séjourné a poukázal na úspešnú realizáciu ambicióznych projektov, ako je napr. európsky plán obnovy.
Informoval tiež, že prvé reakcie na prejav prezidenta Emmanuela Macrona o budúcnosti Európy, ktorý zaznel vo štvrtok na parížskej univerzite Sorbona, boli pozitívne.
Macron v ňom osobitne vyzdvihol Nemecko, najmä pokiaľ ide o spoločné zbrojné projekty a rozvoj európskeho zbrojárskeho priemyslu. Vyzval tiež európsky kontinent, aby prijal obrannú stratégiu menej závislú od Spojených štátov. Avizoval, že v najbližších mesiacoch požiada európskych partnerov o relevantné návrhy.
Podľa Séjourného sa o detailoch Macronovho prejavu bude diskutovať počas jeho štátnej návštevy v Nemecku v máji. Táto návšteva bude podľa Séjourného "vrcholom nemecko-francúzskych vzťahov".