„S otepľovaním Antarktídy pozorujeme skoršie praskanie ľadu, čo vedie k vyššej úmrtnosti mláďat. Keďže v mnohých kolóniách prežije menej vtákov, je pravdepodobné, že mnohé súčasné hniezdiská sa časom stanú neudržateľnými a celková populácia sa zníži,“ povedal Dr. Peter Fretwell z BAS.
Tučniaky cisárske sa rozmnožujú a vychovávajú svoje mláďatá na pevninskom morskom ľade - stabilnom morskom ľade, ktorý je pripevnený k pevnine. Ak sa tento ľad rozpadne príliš skoro, mláďatá, ktoré majú ešte páperie, spadnú do mora a utopia sa. To môže viesť k vysokému alebo v niektorých prípadoch úplnému úhynu mláďat.
Britskí vedci vo svojej štúdii analyzovali počet tučniakov cisárskych v zostávajúcich šesťdesiatich kolóniách v Antarktíde. Z ich analýzy vyplýva, že rekordne nízka úroveň antarktického morského ľadu na konci roka 2023 viedla k zlyhaniu rozmnožovania v štrnástich kolóniách.
Znepokojujúce je, že súčasné prognózy naznačujú, že ak emisie skleníkových plynov budú naďalej rásť na súčasnej úrovni, populácia tučniakov cisárskych klesne do konca storočia o deväťdesiatdeväť percent.