Čo mohlo byť príčinou tragédie?
Aká mohla byť príčina tejto tragédie?
Bolo by dôležité vedieť, či bola predtým sledovaná. Lebo anamnéza je kľúčová. To znamená, či mala vyšetrenia srdca, či mala predtým nejaké ataky, alebo napríklad odpadla. Kardiomyopatia je najčastejšou príčinou náhleho zlyhania srdca u športovcov, ale sú tam aj poruchy rytmu, problémy so srdcovými chlopňami a srdcovými tepnami.
Aké vyšetrenia by mali športovci absolvovať?
Nevyhnutné je záťažové EKG, echokardiografia. Tie sa odporúčajú všetkým športovcom, nielen profesionálom, ale všetkým, ktorí športujú povedzme každý deň, nech ide o akýkoľvek šport.
Od koľkých rokov by teda deti mali byť sledované?
Základné vyšetrenia by mali mať odvtedy, odkedy začnú športovať, to znamená od 5-6 rokov. Ako stúpa vek a tréningová zaťaž, prísnosť týchto kardiologických vyšetrení by mala stúpať. Lebo EKG robené v pokoji a bez záťaže vám nemusí poukázať na problém. Naopak, echokardiografia vám už dokáže ukázať, či nemáte napríklad zúženú, alebo rozšírenú chlopňu, aká je funkcia komory. Čiže ak sú už tréningy 3- až 4-krát do týždňa, mala by to byť samozrejmosť.
Venujú kluby dostatočnú pozornosť v tomto smere svojim zverencom?
To je otázka, nakoľko kluby na to dbajú. Mali by sa pýtať, sledovať, či ich kluboví športovci absolvovali záťažové EKG, echokardiografiu, Holterov monitoring - pretože 90 % chýb srdca takto dokážeme odhaliť.
Mal by byť všade na športoviskách defibrilátor?
Bez toho by sa nemalo začať žiadne športové podujatie. Ale podľa mojich informácií je záchranka napríklad v Bratislave pri takýchto prípadoch do 8 minút. Dôležité je aj to, aby ľudia vedeli podať prvú pomoc.