Zámery vlády sa však netýkajú len dôchodkového sporenia, ale aj vkladov ľudí v bankách. Ako tieto plány hodnotia experti? Vláda má na jednej strane problém s vysokým dlhom, na druhej strane chce „rozostavať“ Slovensko. Hovorí sa najmä o diaľniciach. V druhom pilieri je okolo 1,8 milióna sporiteľov.
Na ich osobných účtoch svieti dokopy skoro 15 miliárd eur. Spravujú ich dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS). „Je legitímna otázka baviť sa o tom, že by dôchodkové správcovské spoločnosti investovali aj do štátnych dlhopisov a podobných nástrojov. O to menej si bude musieť štát požičiavať na medzinárodných trhoch,“ povedal na margo miliárd minister financií Ladislav Kamenický.
DSS-ky sa takejto možnosti nebránia. „Akákoľvek investícia správcov úspor v druhom pilieri musí byť robená primárne v záujme sporiteľa. Kým nepoznáme detailnejšie legislatívny návrh a štruktúru a mechanizmus investovania do infraštruktúry a výstavby diaľnic, je predčasné ho hodnotiť,“ reagovala Asociácia dôchodkových správcovských spoločností. Opozícia to vidí inak, podľa nej sa vláda snaží dostať k peniazom z druhého piliera tak, že ho opäť otvorí, prípadne zníži príspevok. Kamenický takéto informácie nepotvrdil ani nevyvrátil.
Pri druhom pilieri sa zámery vlády nekončia. Kamenického rezort uvažuje aj nad peniazmi, ktoré majú ľudia uložené v bankách. Tí by mohli investovať do štátnych dlhopisov. Ich úročenie by bolo podľa ministra zaujímavejšie ako na účtoch v bankách, zároveň by to bolo výhodnejšie aj pre štát. Išlo by o dobrovoľnú aktivitu.
Hodnotenie expertov na druhej strane →