Alergia sa môže rozvinúť v každom veku, aj v seniorskom. Obyčajne v jej začiatkoch ľudí zrazu začne trápiť senná nádcha, alergia na potraviny či na lieky, ktoré im predtým nespôsobovali problémy. Ako však rozoznať, či ide o prechladnutie, bežnú nádchu, alebo už o alergiu?
„Podozrenie na alergiu vzniká, ak sa určité príznaky opakujú za rovnakých okolností, napríklad nádcha sa opakovane objavuje v peľovej sezóne, dýchacie ťažkosti sa viažu na rovnaké miesto či zariadenie miestnosti, tráviace alebo kožné prejavy pacient zaznamená po konzumácii konkrétnych potravín,“ vysvetľuje Miriam Kvostková z Nemocnice AGEL Handlová. Ak teda máte podozrenie, mali by ste sledovať, či vo vašich prejavoch existuje nejaké pravidlo, keď sa spúšťajú.
Ako si pri alergii pomôcť
- vyhýbajte sa lúkam, lesom a všeobecne miestam, kde kvitnú peľové alergény
- použité oblečenie každý deň perte a použitú obuv si vyčistite vlhkou handrou
- často vymieňajte posteľnú bielizeň a po vypratí ju sušte výlučne vnútri
- umývajte si vlasy každý večer
- na prechádzky choďte skoro ráno, neskoro večer a po daždi
- pravidelne vymieňajte peľový filter v aute a počas jazdy zapínajte klimatizáciu
- nejazdite v aute s otvorenými oknami
- v peľovej sezóne používajte slnečné okuliare a pokrývku hlavy
- sušenie bielizne vonku nie je pre alergikov vhodné
- naučte sa, kedy počas dňa má váš alergén najvyššiu koncentráciu a podľa toho vetrajte - krátko a intenzívne
- počas noci nemajte otvorené okná, do okien používajte protipeľové sieťky
- vhodné sú aj kvalitné práčky vzduchu
- pre alergikov je vhodný každoročný pobyt pri mori
Čo môže rozvinúť alergiu
- stres
- nedostatok spánku
- nedostatočná fyzická aktivita
- nadmerná konzumácia alkoholu
- fajčenie
- nesprávne stravovanie
- nedostatok vitamínov a stopových prvkov
- časté infekcie
- užívanie niektorých liekov
Priebeh testu
Kožný test, takzvaný Prick test, je najrozšírenejšia metóda jednoduchého a bezpečného vyšetrenia, či telo alergicky reaguje na skúšanú látku. Vykonáva sa tak, že na vnútornú stranu predlaktia sa nanesú kvapky podozrivých alergénov a následne sa cez ňu pichne ihličkou tak, aby sa narušila celistvosť pokožky a telo mohlo na alergén reagovať. Ak je vyšetrovaný alergický na skúšanú látku, vytvorí sa v priebehu asi 20 minút v mieste vpichu svrbiaca začervenaná vyvýšenina.
Alergiu prezradia aj problémy s očami
Miriam Kvostková, Nemocnica AGEL Handlová
Alergia dýchacích ciest sa prejavuje najmä vodnatým výtokom z nosa, kýchaním, svrbením sliznice nosohltanu, upchávaním nosa, bolesťami hlavy, pocitom sťaženého dýchania hlavne pri výdychu, pískaním pri dýchaní, tlakom na hrudníku či kašľom. Prejavy alergie môžu postihnúť aj oči a vtedy je prítomné slzenie, vodnatý výtok z očných spojiviek, pocit rezania, svrbenia očí alebo svetloplachosť.
Inhalačné alergie sú najčastejšie
Veronika Mundoková Csibová, imunoalergologička
Pacienti sú alergickí najmä na pele stromov - brezy, jelše, liesky, na trávy a buriny, hlavne na ambróziu a palinu. Príznaky inhalačných alergií sú podobné prechladnutiu. Pacient má číry výtok z nosa, opuchnutú nosnú sliznicu, kašeľ, hlieny, dokonca i zvýšenú teplotu. Odlíšiť sa však dajú dĺžkou trvania. V prípade prechladnutia trvajú príznaky približne týždeň. V prípade alergie ťažkosti trvajú dlhšie a majú časovú súvislosť s peľovým obdobím, kontaktom so zvieratami alebo s prachom. Deti by nemali mať plyšové hračky.