Výsledkom reorganizácie bude podľa stanoviska posilnenie vyšetrovania a operatívy najmä na krajských a okresných riaditeľstvách. "Teda tam, kde sa rieši najviac prípadov, ktoré sa dotýkajú bežných ľudí. Prezidiálne útvary sa budú venovať len tej najzávažnejšej trestnej činnosti, kriminalite s medzinárodným presahom, a tak ako doposiaľ prípadom, kde je dôvod uplatnenia ich výberovej príslušnosti," vysvetlil Slivka.
Polícia deklaruje, že v rámci celého procesu sa bude pri prerozdelení pracovných pozícií prihliadať najmä na to, aby si policajti mohli vybrať nové pozície primárne podľa miesta svojho trvalého bydliska, respektíve čo najbližšie k nemu. Zároveň sa intenzívne hľadajú ďalšie možnosti a riešenia na zlepšenie platových podmienok policajtov, ktorých sa organizačné zmeny dotknú, aby po finančnej stránke zmenu nepocítili vôbec alebo len minimálne.
"Reorganizáciou Policajného zboru v žiadnom prípade nedôjde k rušeniu pracovných miest," dodalo prezídium. K reorganizácii sa podľa polície pristupuje veľmi citlivo aj s ohľadom na finančné prostriedky poskytnuté z plánu obnovy. Do procesu bol zahrnutý aj Odborový zväz polície v Slovenskej republike. Pri zmenách sa polícia inšpirovala v Česku.