Dizajn barových stoličiek
Do menších kuchýň sú vhodné barové stoličky s úzkym profilom a vysokými štíhlymi nohami, ktoré priestor vizuálne nezahlcujú. Okrem toho sú vhodnou alternatívou aj barové stoličky bez opierky, ktoré ľahko zasuniete pod stôl, prípadne stoličky s nízkym operadlom. Ideálne je, ak sa dajú aj stohovať, teda ukladať na seba v prípade, ak ich potrebujete na nejakú dobu odložiť. Riešením môžu byť aj skladacie barové stoličky, ktoré v zloženom stave zaberajú minimum priestoru (skladanie a rozkladanie trvá len pár sekúnd).
Výška barových stoličiek
Pri výbere kuchynských stoličiek, či už ide o stoličky k barovému pultu alebo jedálenskému stolu, je dôležité myslieť na ergonómiu a pohodlie. Bez ohľadu na to, aká veľká je daná miestnosť, v kontexte výšky platí všeobecné pravidlo – medzi sedadlom a stolom/pultom by mal byť priestor aspoň 25 až 30 cm, aby mal sediaci dostatok miesta na nohy.
Dodržujte rozostupy medzi stoličkami
Ak budete dodržiavať odporúčanú vzdialenosť medzi jednotlivými barovými stoličkami, priestor bude pôsobiť vzdušnejšie, rovnako tak sedenie bude pohodlnejšie. Rozostup by mal byť minimálne 30 cm, ak však plánujete barový pult či kuchynský ostrovček využívať aj na konzumáciu jedál, zvážte väčší rozostup, a to približne 40 cm.
Materiál a farba čalúnenia
Kovová alebo chrómová konštrukcia stoličky dokáže odrážať svetlo, vďaka čomu bude malá kuchyňa pôsobiť opticky väčšie (a okrem toho aj moderne). Ak však do konceptu vašej kuchyne zapadnú skôr tradičnejšie drevené modely, nezúfajte a siahnite po nich – vyberajte však svetlejšie odtiene dreva, napríklad dub alebo jaseň.
Na celkový dojem z miestnosti vplýva aj výber farieb čalúnenia. Určite ste už počuli o tom, že svetlé farby dokážu priestor presvetliť, pretože rovnako ako reflexné povrchy odrážajú svetlo. Okrem toho ide o univerzálnu voľbu, ktorá sa hodí k rôznym farbám a štýlom kuchyne. Jedinou nevýhodou môže byť náchylnosť na zašpinenie.