Vernú repliku koruny, ktorou bolo korunovaných päť desiatok panovníkov, privážali do múzea za prísnych bezpečnostných opatrení a celý čas bola pod sprísneným dozorom. "Klenot si prišli pozrieť individuálni záujemcovia o históriu i organizované skupiny z Trnavy i zo širšieho okolia, aj z južných okresov Trnavského kraja, dokonca aj z Rimavskej Soboty," uviedla. Pre múzeum je však podľa jej vyjadrenia dôležité, že okrem kráľovskej koruny si pozreli dospelí i rodiny s deťmi aj iné expozície a výstavy múzea. "Mnohí v ňom strávili aj dve, tri hodiny," uviedla pre TASR.
Najčerstvejším prírastkom je v jubilejnom roku múzea expozícia Dejiny Trnavy. V nej predstavuje v časovej osi všetky dôležité dejinné udalosti prvého slobodného kráľovského mesta na území dnešného Slovenska, pričom historickým artefaktom pomáhajú aj súčasné technológie.
Fotografiu koruny nájdete na ďalšej strane.
Do júna je sprístupnená výstava Život a smrť Slovanov, ktorú ZsM prevzalo z Ústavu archeológie a muzeológie Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne. Nová je aj prezentácia Skryté poklady Slovenska o ohrozenej biodiverzite a v Múzeu knižnej kultúry pripravili výstavu Osemnáste storočie slovom a obrazom a expozíciu Naši nesmrteľní, venovanú knižnej kultúre národného obrodenia a jej predstaviteľov v Trnave a okolí. V priebehu roka sú stále sprístupnené aj výstavy Ako sa žilo v Trnave a okolí v 4. tisícročí pred Kristom, Minerály Slovenska a Detský svet.
Novinkou v programe ZsM je projekt Múzeum pre seniorov a Nedeľná múzejná kaviareň s rozprávaním o nedávnej histórii Trnavy. Pre záujemcov chystá na leto aktivitu Mladý archeológ. Pokračovať budú letné dielne v múzeu a Škola ľudových remesiel.