Tesný výsledok
Hlasovanie sa uskutočnilo 16. a 17. mája 2003. Zúčastnilo sa na ňom 52,15 % voličov, súhlas s členstvom vyjadrilo 92,46 percenta. Doteraz je jediným platným referendom, ktoré sa na Slovensku konalo.
„Vedeli sme, že celoštátne referendum bude dôležité. Nechcel som byť hlavným vyjednávačom v procese, ktorého výsledky odmietnu ľudia,“ poznamenal Ján Figeľ. Dnes priznáva, že o náš vstup do EÚ mal obavy: „Obával som sa vnútorných sporov v koalícii, ktoré mohli oslabiť jej stabilitu a výsledky. Náročný bol spor o budúcnosť hlavnej koaličnej strany. Našťastie sme to zvládli.“
Mikuláš Dzurinda dnes hodnotí, že presvedčiť Slovákov o tom, že EÚ pre nás znamená lepšiu budúcnosť, bolo namáhavé. Priznal, že o podpore referenda rokoval za zatvorenými dverami s Mečiarom. Pred hlasovaním bol nervózny, vraj dva dni nejedol. „Cítil som obrovskú vďaku k všetkým mojim kolegom, ale aj spoluobčanom, ktorí to nakoniec pochopili. Referendum bolo tesné!“
Dzurinda, Schuster aj Figeľ dnes nie sú aktívnymi politikmi. Všetci traja boli medzi 28 ocenenými, ktorým tento týždeň prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala ďakovné medaily. Ocenila ich za to, že sa pred rokom 2004 podieľali na prístupovom procese alebo inak podporovali integračné úsilie Slovenska do EÚ aj NATO.