Diktátu EÚ sa báť netreba
Martin Šuster, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť - Celkovo sme z členstva v EÚ jednoznačne získali. Do budúcna by sme viac mali rozmýšľať o tom, ako podporu a členstvo v EÚ využiť ešte lepšie - napr. zmierniť naše zaostávanie vo výskume, v špičkovom vzdelávaní či vo využití najnovších technológií vo výrobe. A menej by sme sa mali obávať toho, čo nám Brusel prikáže, či čo budeme musieť vetovať proti záujmom ostatných 26 krajín - namiesto nedôvery k našim najbližším spojencom by sme mali lepšie spolupracovať aj na ekonomickej, aj na politickej úrovni.
Treba chápať, že MY sme EÚ
Oľga Gyárfášová, sociologička - Členstvo v EÚ bolo slovenskou verejnosťou od začiatku vnímané pozitívne - dodnes ľudia oceňujú najmä to, že hranice prakticky prestali existovať - môžu cestovať, pracovať, žiť, študovať v rámci celej EÚ. Vysoko cenený je aj fakt, že platíme jednotnou menou - eurom. Podľa Eurobarometra z jari tohto roka prospech svojej krajiny z členstva v EÚ pociťuje až 82 % ľudí na Slovensku, čo je viac ako priemer celej EÚ (71 %). Na Slovensku síce stále dominujú najmä ekonomické a materiálne benefi ty, v súvislosti s krízami, ktorým v posledných rokoch čelíme - pandémia, environmentálne výzvy, agresia Ruska voči susednej Ukrajine, dôsledky globalizácie - však rastie aj povedomie o EÚ ako spoločnom hodnotovom projekte, garancii bezpečnosti a solidarity. Stále je veľmi dôležité, ako o EÚ komunikuje politická reprezentácia - nemalo by byť podsúvané, že EÚ je pre nás niečo vonkajškové, čo nám môže nanútiť niečo, čo nechceme. Povedomie o tom, že „my sme EÚ“, treba neustále ďalej posilňovať.
Najvýraznejšie fakty
- Sme výrazný prijímateľ, do rozpočtu EÚ sme zaplatili za 20 rokov necelých 14 mld. a naspäť sme dostali asi 40 mld.
- Za 20 rokov sa hospodárska sila Slovenska zvýšila o vyše 80 %. Reálne mzdy stúpli o viac ako 60 % (priemerná mzda očistená o infláciu).
- Nezamestnanosť klesla z 18 % na súčasných menej než 6 % a počet pracujúcich sa zvýšil o 20 %.
- Očakávaná dĺžka života stúpla takmer o 5 rokov pre mužov a o 3 roky pre ženy.
- Priznaná korupcia klesla viac než trojnásobne (v 2004 až 32 % respondentov priznalo, že dali v poslednom období niekomu úplatok, teraz je to 9 %).
- Klesla zločinnosť, napr. počet vrážd je menší než polovica.