Politici, ktorí sa zapísali do histórie! Na začiatku dvadsaťročnice Slovenska ako súčasti Európskej únie stáli ľudia, vďaka ktorým je príbeh našej krajiny úspešný. Medzi nich patrí vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, prezident Rudolf Schuster a hlavný vyjednávač vstupu SR do EÚ Ján Figeľ. Ako spomínajú na historický vstup do európskeho spoločenstva?
Slovensko vstúpilo do EÚ 1. mája 2004, jeho cesta sa však začala oveľa skôr - po vzniku samostatnej SR v októbri 1993.
Prístupové rokovania s EÚ boli ukončené v decembri 2002 a krajinu o rok neskôr čakal veľký test. Bolo ním referendum o vstupe do EÚ. Nálady verejnosti neboli EÚ jednoznačne naklonené.
Tri dni pred referendom zažilo Slovensko historickú chvíľu. Do ulíc Bratislavy vyšli zástupcovia súperiacich politických síl a spolu vyzývali ľudí, aby prišli k volebným urnám. Akciu vymyslel Rudolf Schuster, ktorého najťažšou úlohou bolo presvedčiť lídra HZDS Vladimíra Mečiara.
„Pozval som ho do Prezidentského paláca. Kamarátsky sme sa stretli. Nikto neveril, že pôjde s nami,“ zaspomínal prezident. Na prechádzke v hlavnom meste sa politici zastavili v kaviarni, účet 1 900 slovenských korún (asi 63 eur) za kávu a štrúdľu platil Dzurinda.