Jeden z autorov štúdie a vedúci katedry stavebného a environmentálneho inžinierstva Roberto Ballarini to vysvetlil pre New York Post: "Prehýbanie v najjednoduchšom vysvetlení: vezmete dlhú špagetu a zatlačíte na ňu dvoma prstami. Čo sa stane? V podstate sa vybočí, praskne."
"To je to, čo je vybočenie. Je to vtedy, keď niečo stlačíte a ono sa to výrazne zdeformuje, pretože ide o nestabilitu," dodal. Výskumník však zdôraznil, že v ich štúdii sa priamo neskúmalo, či k implózii ponorky OceanGate prispelo mikropohybovanie, ale namiesto toho sa skúmali plavidlá z podobného materiálu a tvaru.
Pred osudnou cestou ponorka Titan údajne absolvovala viac ako 50 ponorov bez toho, aby sa vyskytli nejaké problémy. Existuje však teória, že každý z týchto výletov mohol spôsobiť vyvíjajúce sa poškodenie trupu. Ballarini dodal, že odborníci by mali zvážiť možnosť, že trup z uhlíkového protipožiarneho kompozitu nejakým spôsobom degradoval. Úradníci stále skúmajú dôkazy, ktoré sa podarilo získať z vraku ponorky Titan.
Časovú os tragického výbuchu nájdete na ďalšej strane→