Uzliny však zároveň môžu ležať vo vnútri tela, kedy sa prejavujú vždy úplne špecificky. Je však nutné si uvedomiť, že nie každá hrčka sa automaticky rovná rakovine. Drobné uzliny sa vyskytujú aj u úplne zdravých jedincov. Ich veľkosť by ale nemala presahovať 10 až 15 milimetrov. K zväčšeniu uzlín potom úplne bežne dochádza pri infekcii. V tomto prípade sa ale spravidla dostavuje aj bolesť.
Lymfómové uzliny bývajú naopak nebolestivé. Tie malého vzrastu sú voči svojmu okoliu navyše veľmi dobre pohyblivé, tie väčšie už bývajú pevne prirastené. Čo sa týka konzistencie hmatateľnej hrčky, obvykle pôsobí ako tvrdá guma, môže sa navyše zmenšovať alebo miznúť a objavovať sa na úplne inom mieste. To býva mätúce, a navyše to značne komplikuje včasnú diagnózu.
Zväčšenie uzliny navyše nemusí byť vždy hmatateľné. Zdurené tkanivá sa totiž môžu objavovať aj skryté a môžu postihnúť celý rad vnútorných orgánov. Jednotlivé prejavy potom závisia nielen od umiestnenia, ale aj od veľkosti nádoru. Ten môže postihnutý orgán utláčať. Rozpoznanie choroby je v takom prípade zložitejšie, pretože chorý často vyhľadá lekára až v okamihu, keď mu choroba začne spôsobovať výraznejšie ťažkosti, čo značne komplikuje liečbu.
Príznaky rakoviny lymfatických uzlín sa líšia vždy v závislosti od toho, aké miesto choroba zasiahla. U pacientov sa objavujú aj celkové prejavy ochorenia, ktoré reagujú na prítomnosť rakoviny ako takej. Patria medzi ne:
- Návratná horúčka (nad 38 stupňov Celzia)
- Väčší samovoľný úbytok hmotnosti
- Dlhšie trvajúca únava či slabosť
- Svrbenie kože
- Opuchy či bolesti rôznych častí tela
- Nočné potenie
- Zvýšená teplota