Ide o prvý prípad, keď bolo zaznamenané, že si zviera vo voľnej prírode lieči ranu liečivou rastlinou. Samec Rakus si rastlinný obklad priložil na tvár a rana sa do mesiaca úplne uzavrela a zahojila. Vedci tvrdia, že toto správanie by mohlo pochádzať od spoločného predka ľudí a ľudoopov.
"Sú to naši najbližší príbuzní a toto opäť poukazuje na podobnosť, ktorú s nimi zdieľame. Sme si viac podobní ako rozdielni," domnieva sa doktorka Isabella Laumerová z Inštitútu Maxa Plancka v Nemecku.
Výskumný tím v národnom parku Gunung Leuser v Indonézii spozoroval v júni 2022 Raku s veľkou ranou na tvári. Tím pozoroval, ako Raku žuje stonku a listy rastliny nazývanej Akar Kuning - rastliny s protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami, ktorú Indonézania používajú aj na liečbu malárie a cukrovky. Tekutinu si opakovane nanášal na tvár. Rakus si potom rozžuté listy natieral na ranu, až kým ju úplne nepokryl. Tým zabránil tomu, aby sa rana infikovala, a zároveň sa úplne zahojila.
"Pastu nanášal opakovane a neskôr použil pevnejšiu rastlinnú hmotu. Celý proces trval naozaj dlho - preto sa domnievame, že ju aplikoval zámerne," vysvetľuje doktor Laumer. Výskum bol uverejnený v časopise Scientific Reports.