Porušil stavebník zákon?
Ako uvádza Ivo Štassel, v tomto prípade mohli byť porušené dva zákony: „Z hľadiska stavebného zákona si mal investor vyžiadať asanačné povolenie, lebo v prípade Unterstandu išlo o stavebný objekt,“ vysvetlil. Pamiatkový zákon zas hovorí, že išlo o archeologický nález. „Tie sú majetkom štátu a iba ten, v zastúpení pamiatkového úradu, môže o náleze rozhodovať,“ uzavrel.
A to nie je všetko! „Miestny úrad neeviduje žiadosť o búracie povolenie danej stavby. V prípade žiadosti by bola posudzovaná podľa platných zákonov SR,“ uviedol Jakub Lazarčík za Nové Mesto.
„Nakoľko stavebník nepožiadal o búracie povolenie a stavbu odstránil bez povolenia, podľa ustanovenia stavebného zákona mu stavebný úrad alebo inšpekcia môže uložiť pokutu do 2 miliónov Sk (cca 66 000 eur),“ uzavrel.
Podľa Pavla Škorvánka je predpoklad nálezov kostrových pozostatkov padlých vojakov a nevybuchnutej munície. „Objekt navždy zmizol z mapy mesta. V tejto súvislosti som podal trestné oznámenie a rovnako som dal podnet na prešetrenie stavebníka a stavebného úradu,“ uzavrel.
Vyjadrenie staviteľa merius, a.s.
Aktuálne okrem zemných prác prebieha na stavebnom pozemku pyrotechnický prieskum v zmysle právoplatného rozhodnutia vydaného Obvodným banským úradom v Bratislave, o čom bola riadne informovaná aj mestská časť Bratislava-Nové Mesto. Našej spoločnosti nebolo nikdy doručené akékoľvek oznámenie ohľadom Vami spomínaného údajného „bunkra“.