Onedlho mu naň pridelili patent číslo 3 207 526, ktorým uľahčil život stovkám tisíc ľudí a do firemnej pokladnice priniesol potrebné peniaze. „Nešlo však o klasický vozík, aký poznáme zo súčasných supermarketov, ale inovovali menší štvorhranný kôš na kolieskach a prispeli k jeho popularizácii a všeobecnému rozšíreniu,“ doplnila Hallonová.
„Bratia podali spolu tri patenty, Ján Brodek podal dva v rokoch 1950 a 1964, Pavol podal patent v roku 1950. Všetky tri boli pár rokov po podaní schválené ako svetové patenty,“ prezradil Novému Času jeden z odborníkov na drotárstvo, menovec Jozef Brodek. Svetové patenty bratov Brodekovcov sú síce podrobne zaznamenané v knihe amerického patentového úradu, lenže na Slovensku nákupný vozík z ich dielne nemáme.
Zachránia rodný dom?
Aktívny Dlhopoľčan Jozef Brodek verí, že postoj k remeslu, ktorým sa Slovensko zapísalo do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 2019, sa u nás zmení a organizácie i podnikatelia remeslo zachránia. Nadšenec drotárstva pátral po potomkoch bratov Brodekovcov, podarilo sa mu odfotografovať aj miesto, kde sú pochovaní. „Ich potomkovia stále v USA žijú, no ich rodný dom s číslom 714/a je v žalostnom stave,“ podotkol majiteľ Múzea drotárstva v Dlhom Poli Juraj Šerik (56).
„Je mi smutno z toho, že rodný dom slávnych bratov Brodekovcov chátra a nenájde sa nikto, kto by ho dokázal zachrániť. Ja som rád, že som vybudoval múzeum v rodnom dome môjho prastarého otca,“ hovorí Šerik, ktorý patrí medzi posledných žijúcich drotárov na svete.