Mali by ste si poriadne skontrolovať celú pokožku, no najmä podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy. „Ak si na tele nájdete kliešťa, treba ho vytiahnuť čo najskôr. Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení,“ priblížil ÚVZ SR na sociálnej sieti.
Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačíte čo najbližšie ku koži. „Nekvapkajte naň olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany,“ varuje úrad. Snažte sa odstrániť celé telo kliešťa aj s hlavičkou, a ak sa vám to nepodarí, navštívte lekára.
Dbajte na prevenciu
1. Používajte repelent
Aplikujte repelent nielen na nezakryté časti tela dieťaťa, ale aj na oblečenie. Pred použitím si pozorne prečítajte návod na obale a dodržiavajte odporúčané dávkovanie pre vek dieťaťa.
2. Oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami
Keď deti idú do prírody alebo do oblastí s vysokým rizikom kliešťov, obliekajte im svetlé oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami. Tým minimalizujete možnosti, že sa kliešť prichytí na ich pokožku.