Na chránenej Edwardsovej základni v súčasnosti prebieha učenie umelej inteligencie, aby bola schopná lietať v reálnych konfliktoch.
"Ak ju nemáte, je to bezpečnostné riziko. V tejto chvíli ju musíme mať," uviedol Kendall po pristátí. Agentúra AP spolu s televíziou NBC dostali povolenie sledovať tento tajný let pod podmienkou, že o ňom budú z bezpečnostných dôvodov informovať až po jeho skončení.
Po približne hodinovom lete Kendall vyhlásil, že by tejto stále sa učiacej umelej inteligencii zveril schopnosť rozhodnúť sa, či má alebo nemá odpáliť zbrane.
Mnohí odborníci na zbrojenie a humanitárne organizácie však vyjadrujú obavy, že by AI jedného dňa mohla samostatne zhadzovať bomby na ľudí. Snažia sa tak presadiť väčšie obmedzenia na používanie tejto technológie.
Operátori Vista tvrdia, že žiadna iná krajina na svete nemá k dispozícii takúto AI stíhačku. Jej softvér sa totiž najskôr učí na základe miliónov dátových bodov v simulátore a potom svoje závery testuje počas skutočných letov. Získané údaje o reálnom výkone sa vrátia do simulátora, kde ich AI spracuje a ďalej sa učí.
Čína umelú inteligenciu má, ale nič nenasvedčuje tomu, že by našla spôsob, ako spustiť testy mimo simulátora. Kým skutočne neletíte, "všetko je to len odhad," uviedol hlavný testovací pilot Bill Gray.