Občania podľa neho oslávili prvý máj, či už ako sviatok práce, výročie vstupu do EÚ, alebo len ako voľný deň každý po svojom alebo na úrovni samospráv. "Ale z politickej stránky to bola úplná katastrofa," komentoval rozdelenie slovenskej politiky po 20 rokoch v EÚ Hrabko.
Na vstup do Európskej únie v roku 2004 podľa neho nebolo potrebné referendum, slovenský parlament sa však rozhodol ísť touto cestou a potom všetci politici, bez ohľadu na stranícke tričká, presviedčali ľudí, aby sa tohto referenda zúčastnili. "Bol pri tom porušený zákon, bolo porušené moratórium," upozornil Hrabko.
Samotný fakt porušenia moratória podľa neho neznamená spochybnenie platnosti jediného doteraz úspešného referenda na Slovensku. "Referendum už dvadsať rokov platí, ale hovoríme o politických spôsoboch. Lebo referendum nebolo povinné," poznamenal Hrabko.
Nastupujúci prezident Peter Pellegrini má už teraz pozvania na prvé rokovania po prevzatí najvyššej ústavnej funkcie. Avizovali ich český prezident Peter Pavel a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. "Ak chcete vedieť, kto je novozvolený prezident, najlepšie to zistíte na osobnom stretnutí. Je pozitívny signál, že európski lídri majú o takéto stretnutia záujem," konštatoval Hrabko.