Radšej ovocie a zelenina
Energetické nápoje sú obvykle ponúkané ako rýchle zdroje energie. Tiež ich ponúkajú kvôli zlepšeniu telesného či dokonca aj duševného výkonu. Ich spotreba dramaticky stúpa v letných mesiacoch, keď ich nakupujú vodiči cestujúci dlhé kilometre bez odpočinku na letné dovolenky. Notoricky známe je ich užívanie medzi vodičmi medzinárodnej kamiónovej dopravy, vodičmi pracujúcimi v noci alebo taxikármi.
Internista Milan Kulkovský varuje, že energetické nápoje treba piť opatrne a ľudia, čo nešportujú, by ich nemali piť vôbec. Najlepšie je jesť cukor v ovocí a zelenine, strukovinách a prílohách k jedlám, ako sú celozrnné obilniny, ryža a zemiaky.
Zatiaľ čo káva obsahuje okolo 45 - 75 mg kofeínu, na trhu sú energetické nápoje, ktoré v jednej plechovke obsahujú až 300 mg kofeínu. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je maximálna odporučená dávka kofeínu pre dospelého človeka 400 mg, u ľudí s kardiovaskulárnym ochorením, tehotných a dojčiacich žien je to 200 mg/deň, u detí do 12 rokov len 85 mg/deň.
Prečo nepiť energetické nápoje si prečítajte na druhej strane.