Podotkli, že až 42 percent svetovej populácie sa snaží schudnúť, pričom najbežnejšou metódou býva diéta. "Diéty nepredstavujú udržateľný spôsob chudnutia ani pre obéznych ľudí. Veľkým rizikom býva aj diétovanie počas dospievania. Ženy, ktoré diétujú, majú až päťkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku porúch príjmu potravy (PPP), pri hladovaní je riziko dokonca až osemnásťkrát vyššie v porovnaní s bežnou populáciou," ozrejmila nutričná vedkyňa a vedúca nutričnej poradne Ivana Kachútová.
Medzinárodný deň bez diét reaguje na nárast obezity aj PPP v spoločnosti. "Približne polovica 13- až 15-ročných dievčat na Slovensku vykazuje najmenej dva symptómy PPP. Ak už anorexia alebo bulímia prepukne, je potrebná komplexná odborná pomoc," upozornila organizácia. Jedným z hlavných odkazov medzinárodného dňa je, že telo vie, čo potrebuje, aj bez každodenného preratúvania kalórií. "Osláviť ho môže každý človek tak, že svojmu telu dopraje obľúbené jedlo, dostatok odpočinku a pohybovú aktivitu, ktorá mu robí radosť," dodali odborníčky.
Chuť žiť je nezisková organizácia pracujúca s osobami trpiacimi poruchami príjmu potravy. Venuje sa prevencii, liečbe, osvete a destigmatizácii ochorenia. Poskytuje psychologické a nutričné poradenstvo, stacionáre pre pacientov či rodičov a rôzne liečebno-vzdelávacie programy.