Vedci varujú, že niektoré zdanlivo neškodné návyky môžu viesť k predčasnému starnutiu mozgu, pričom vaše šance na rozvoj demencie sa zvyšujú spolu s inými každodennými zvykmi. Ako informuje portál Mirror, od fajčenia až po vyhýbanie sa svojmu praktickému lekárovi, toto je trinásť návykov, ktoré môžu zvýšiť riziko demencie:
1. Pitie alkoholu
Nikoho to neprekvapí, že vypiť viacero pohárikov v krčme nie je pre váš mozog zdravé. Aj keď si niektorí môžu myslieť, že iba nadmerné pitie je škodlivé, ukazuje sa, že aj malé dávky môžu mať zásadný vplyv. Štúdia publikovaná v roku 2022 dospela k záveru, že iba liter piva alebo dva poháre vína denne dokážu zostarnúť mozog o desať rokov.
2. Nedostatok spánku
Je všeobecne známe, že prebdené noci môžu spôsobiť zábudlivosť, podráždenosť a nedostatok energie. Problémy sa však môžu stať dlhodobými, aj keď sa to nezdá. Podľa vedcov má nedostatok spánku z dlhodobého hľadiska schopnosť zvýšiť riziko demencie.
Štúdia publikovaná v Nature Communications zistila, že tí, ktorí spali šesť hodín alebo menej za noc, zvýšili svoje riziko o 30 percent v porovnaní s ľuďmi, ktorí spali sedem alebo viac hodín. Podľa autorov je spánok dôležitý, pretože pomáha odstraňovať toxické proteíny spojené s Alzheimerovou chorobou z mozgu.
Samostatný výskum dospel k záveru, že tínedžeri boli menej výkonní, flexibilní a odolní, keď nemali dostatok spánku. Okrem toho mali problém pochopiť veci, ovládať svoje správanie a regulovať emócie.
3. Príliš veľa času osamote
Jedna americká štúdia skúmala mozgy zdravých dospelých, ktorí hlásili pocity osamelosti. Vedci zistili, že títo jedinci mali zvýšené hladiny kortikálneho amyloidu – markera, ktorý pomáha diagnostikovať demenciu.
Ďalší výskum spojil sociálnu izoláciu so skorým nástupom demencie, keď sa príznaky objavia pred dosiahnutím veku 65 rokov. Dr Walton povedal: "Existujú silné dôkazy, že osamelosť súvisí s rýchlejšiím starnutím mozgu."