4. Vystavovanie sa zvýšenej hlasitosti
Vedci tvrdia, že hlasné zvuky zvyšujú riziko straty sluchu, čo zase zvyšuje pravdepodobnosť vzniku demencie. Ide napríklad o počúvanie hudby cez slúchadlá, v rádiu alebo naživo na koncerte.
Dr Tim Beanland z Alzheimerovej spoločnosti vyzval ľudí, aby sa chránili a dali sa včas skontrolovať. Povedal: "Ak sú ľudia dlhší čas vystavení hlasitým zvukom (alebo sa chystajú na koncert), nech radšej nosia v prípade potreby ochranu sluchu."
"Je dôležité nechať si vyšetriť sluch. Môžete sa objednať na bezplatné vyšetrenie sluchu u miestneho optika alebo sa porozprávať so svojím praktickým lekárom o odoslaní k audiológovi. To ukáže akékoľvek problémy so sluchom a poskytne spôsoby, ako ich zvládnuť, ako napr. prostredníctvom načúvacieho prístroja."
5. Nadmerné pitie kávy
Niektoré správy uvádzajú, že pitie kávy je spojené so starnutím mozgu – hoci odborníci tvrdia, že neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že kofeín môže spôsobiť demenciu.
Štúdia v oblasti nutričnej neurovedy však zistila, že ľudia, ktorí vypili viac ako šesť šálok denne, mali o 53% vyššiu šancu, že im bude diagnostikovaná demencia. Mali tiež tendenciu mať menšie množstvo celkového objemu mozgu, najmä v oblasti zodpovednej za pamäť. Porovnávali to s ľuďmi, ktorí si dopriali jednu až dve šálky denne.
6. Zanedbanie návštev praktického lekára
Nechodiť na bežné stretnutia, ako je kontrola krvného tlaku a cholesterolu, nie je dobré. Dr Beanland povedal: "Vieme, že zlé kardiovaskulárne zdravie je rizikovým faktorom pre mozgové ochorenia, ako je mŕtvica, Alzheimerova choroba a vaskulárna demencia, a preto platí, že 'Čo je dobré pre srdce, je dobré pre hlavu'."
7. Nedostatok pohybu
Pravidelné cvičenie môže podľa Alzheimerovej spoločnosti znížiť riziko vzniku demencie o 28%. To zahŕňa chodenie do posilňovne alebo ranné plávanie.
Dr Beanland povedal: "Výskum ukázal, že pravidelná fyzická aktivita je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť riziko demencie. Medzi dôležitý faktor nepochybne patrí aj zdravá strava."