11. Život so stresujúcim zamestnaním
Je samozrejmé, že príliš veľa stresu vám neprospieva. Podľa Alzheimerovej spoločnosti stres ovplyvňuje imunitný systém, o ktorom je známe, že zohráva kľúčovú úlohu pri rozvoji demencie. Hormón kortizol sa uvoľňuje počas obdobia vysokého stresu, čo sa spája s úzkosťou, depresiou a demenciou.
12. Bezduché sledovanie obrazovky
Výskum z roku 2023 zistil, že trávime v priemere sedem hodín denne pozeraním na obrazovku. Môže to však byť oveľa viac. Takzvaná „digitálna demencia“ popisuje problémy s krátkodobou pamäťou, zábudlivosťou, ťažkosti s vybavovaním slov. Patrí sem aj problém vykonávať viacero vecí naraz, ktoré spôsobuje nadmerné používanie technológií.
Ďalšia štúdia z roku 2023 zistila, že viac ako štyri hodiny času stráveného pred obrazovkou denne boli spojené so zvýšeným rizikom demencie. Dr Beanland, autor hry Mind Games, povedal: „Je to o duševnom cvičení – jednoducho povedané, mozog je ako každý iný sval: aby ste ho udržali upravený, musíte s ním cvičiť. Činnosti ako sú hádanky, ktoré stimulujú mozog, vytvárajú „kognitívnu rezervu“ silnejších nervových dráh.“
13. Fajčenie
„Ak fajčíte, vystavujete sa oveľa vyššiemu riziku, že sa u vás v neskoršom živote rozvinie demencia,“ povedal doktor Beanland. Odhaduje sa, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku demencie o 30 až 50%. Podľa niektorých expertov asi 14% prípadov demencie na celom svete možno pripísať fajčeniu.