Portál The Times of Israel uviedol, že armáda nabáda civilistov, aby sa presunuli do humanitárnej zóny na pobreží a do oblastí v blízkosti mesta Chán Júnis. To zároveň slúži aj ako utečenecký tábor v južnej časti Pásma Gazy. „V záujme vašej bezpečnosti vás obranná armáda vyzýva, aby ste sa okamžite evakuovali do rozšírenej humanitárnej oblasti na kontrolných stanovištiach,“ uviedol hovorca Avichay Adraee.
Letectvo zhadzuje letáky vyzývajúce ľudí na čo najrýchlejší odchod z Rafahu bez približovania sa k hraniciam s Izraelom alebo Egyptom. Vysokopostavený predstaviteľ Hamasu Sámí abú Zuhrí pre agentúru Reuters povedal, že príkaz na evakuáciu Rafahu je „nebezpečnou eskaláciou, ktorá bude mať následky“. Úrad OSN pre palestínskych utečencov UNRWA varoval pred katastrofálnymi dôsledkami útoku, ktorý spôsobí ďalšie straty na životoch a utrpenie množstva civilistov.
Tých sa v Rafahu tlačí už 1,4 milióna, čo je päťnásobok jeho predvojnovej populácie. Práve tam totiž Izrael posielal civilov ako do miesta, kde budú v bezpečí... Ľudí tu okrem vyhladovania sužujú aj hepatitída A, meningitída či hnačka. Napriek varovaniam OSN a humanitárnych skupín Izrael signalizuje zámer vyslať do mesta pozemné jednotky.
„V Rafahu dôjde k najväčšej genocíde. K najväčšej katastrofe. Vyzývam celý arabský svet, aby zasiahol v prospech prímeria. Nech zasiahnu a zachránia nás pred tým, v čom sme. Sme unavení a už toho máme dosť,“ vyhlásil pre Reuters palestínsky utečenec. Mnoho krajín vrátane USA apeluje na Izrael, aby útok proti bojovníkom Hamasu neuskutočňoval, kým nedostane do bezpečia civilistov.