Druhá svetová vojna je dodnes najväčší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Ako zámienku použili Nemci prepad retranslačnej stanice v Gliwiciach 31. augusta 1939. Nemeckí predstavitelia podpísali kapituláciu 7. mája v Remeši. Keďže nebol prítomný žiadny oficiálny vyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu, akt podpísania bol ešte raz 8. mája. Od toho momentu prešlo presne 79 rokov.
4. Židov na Madagaskar
Na území Československa zomrelo až 277 000 Židov. Pôvodným plánom nacistov bolo vysídlenie židovského obyvateľstva Európy na ostrov Madagaskar. Pracovná skupina vyslaná na ostrov však zistila, že by sa tam mohlo usídliť maximálne 7 000 rodín a plán bol nakoniec zrušený.
5. Nagasaki ako náhoda
Otvoriť galériu
Po tom, čo Američania zhodili bombu na japonské mesto Hirošima, malo byť druhým cieľom mesto Kokura. Viditeľnosť nad mestom sa zhoršila, vojakom začalo dochádzať palivo, a tak sa 9. 8. 1945 rozhodli bombu zhodiť na sekundárny cieľ - Nagasaki.
Bombu zhodili na sekundárny cieľ - Nagasaki
Zdroj: istock
6. Krutý osud vlasovcov
Otvoriť galériu
Rusi v nemeckých uniformách z armády generála Vlasova išli v kritických chvíľach na pomoc Prahe a majú veľký podiel na jej oslobodení. Na konci vojny boli zajatí Američanmi. Väčšina z nich bola repatriovaná do ZSSR. Vojakov čakal trest vo forme väzenia alebo nútených prác v gulagoch, mnohí boli popravení.
Rusi v nemeckých uniformách z armády generála Vlasova
Zdroj: getty images