Ako sa šíri
Šíri sa kontaktom s močom, výkalmi, slinami alebo krvou infikovaných potkanov a je rozšírená najmä v chudobnejších komunitách. Vírus sa môže za zriedkavých okolností šíriť z človeka na človeka, najmä keď sa zdravotnícki pracovníci dostanú do kontaktu s telesnými tekutinami infikovanej osoby.
V minulom roku vypukla v Nigérii najhoršia epidémia v histórii - 9 155 podozrivých prípadov, 1 270 potvrdených a 227 úmrtí. Zdá sa, že tohtoročný počet prípadov je o niečo nižší, pričom do februára bolo potvrdených 577 prípadov a 94 úmrtí v porovnaní s počtom prípadov zaznamenaných v rovnakom období minulého roka.
Príznaky a symptómy horúčky Lassa
Inkubačná doba horúčky Lassa sa pohybuje od 6 do 21 dní. Nástup ochorenia, ak sa prejavuje symptómami, je zvyčajne postupný, začína sa horúčkou, celkovou slabosťou a malátnosťou. Po niekoľkých dňoch môže nasledovať bolesť hlavy, bolesť hrdla, bolesť svalov, bolesť na hrudníku, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, kašeľ a bolesť brucha. V závažných prípadoch sa môže objaviť opuch tváre, tekutina v pľúcnej dutine, krvácanie z očí, úst, nosa, pošvy alebo tráviaceho traktu a nízky krvný tlak.