Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
08.05.2024 08:10 | Správy | Politika

Zlom v Trumpovej kauze prechovávania tajných dokumentov: Sudkyňa stiahla ruku! Celý proces je v ohrození

Oficiálny začiatok procesu s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom v kauze narábania s tajnými vládnymi dokumentmi bol odložený na neurčito. Otvorenie procesu plánované na 20. mája bolo zrušené, oznámila v utorok floridská sudkyňa Aileen Cannonová, nový termín však nestanovila. Informovali o tom svetové agentúry.

Odklad Cannonová, ktorú za sudkyňu menoval samotný Trump v roku 2020, zdôvodnila množstvom predsúdnych úkonov, ktoré potrvajú najmenej do 22. júla. Vzhľadom na to je nepravdepodobné, že by sa proces začal ešte pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia 5. novembra.

Rozhodnutie sudkyne je úspechom pre 77-ročného Trumpa, ktorý je už takmer istým republikánskym kandidátom na prezidenta. Jeho právnici sa snažia oddialiť začatie celkom štyroch procesov v rôznych kauzách až po voľbách, keď by v prípade jeho víťazstva mohli byť federálne obvinenia proti nemu zrušené.

Trumpa obvinili na federálnej úrovni v kauze s dokumentmi minulý rok. V tomto prípade je obvinený z nezákonného prechovávania citlivých informácií z čias svojho pôsobenia vo funkcii prezidenta v rokoch 2017 - 2021. V auguste 2022 americká federálna polícia FBI prehľadala Trumpovu vilu na Floride a zhabala niekoľko súborov dokumentov klasifikovaných ako prísne tajné.

Trump je obvinený aj zo sprisahania s cieľom brániť vyšetrovaniu. Tajné zložky, vrátane záznamov z Pentagónu, CIA a Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), mal nezabezpečené vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride a maril snahy o ich získanie.

Trump pri prezentácii obžaloby v Miami vinu odmietol. Jeho právnici sa procesu snažia zabrániť a okrem iného argumentujú Trumpovou imunitou ako bývalého prezidenta. Tvrdia, že na uchovávanie týchto dokumentov mal ako prezident právo.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Levice Mišku zbožňovali a ona im to oplácala úžasnou starostlivosťou.
FotoVáš Tip
Nečakaná smrť levej mamy Mišky († 43): Jej video so šelmami ju preslávilo po celom svete
Ilustračné foto.
Noc plná strachu a ranených! Streľba v Holandsku si vyžiadala obete: ČO sa tam stalo?
V obci Lúč na Ostrove protestovali proti vybíjaniu zdravých zvierat.
Foto
Zhrození dedinčania protestujú proti likvidácii dobytka: Vraždilo tu KOMANDO! Plač pred úradom a zúfalé prosby
Šimon a Lea majú hlavu v smútku, v obhorenej budove internátu zostali všetky ich veci.
Foto
POŽIAR internátu v Nitre! Študenti Šimon a Lea o noci hrôzy: Všetko nám pohltili plamene
Gitara a motorka sú jeho veľkou vášňou.
Foto
Peter Cmorik takmer 20 rokov po SuperStar: Bolo obdobie, keď som sa na to aj hneval
Spolu so Sunitou Williams strávil na ISS 286 dní.
Foto
Manželka astronauta Barryho prehovorila: PROBLÉMY po návrate z kozmu! Čo sa s ním deje?
1937 - Pracovníci Ondrej Jurek st. (vpravo) a Ondrej Jurek ml. pri výrobe prírodných syrov, v pozadí Jozef Sekereš. 
Foto
Ich príbeh znovu ožíva: Takto žili prví bryndziari na Slovensku! V Detve sprístupnili výstavu o rodine Vagačovcov
Melania podporuje svojho manžela aj počas jeho druhého prezidentského obdobia.
Foto
Žena neverila vlastným očiam, čo objavila: Svadobné šaty po Trumpovej žene?! Čakalo ju ešte jedno prekvapenie
Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.
Taliansko obmedzí možnosť získať občianstvo, týka sa to potomkov emigrantov
Klimatická kríza podľa Trumpa nepredstavuje skutočné nebezpečenstvo
Prezident Trump: USA potrebujú získať Grónsko, aby zabezpečili svetový mier!
Americký viceprezident JD Vance
Americký videprezident Vance: Nevylúčil použitie sily na prevzatie Grónska
Ruský prezident Vladimir Putin.
Putin mal prejav, no dôležité je, čo sa dialo predtým: Hrozivé, čo sa robilo v meste!