Farba vody podľa obce Nižná Slaná závisí aj od počasia. "Niekedy je čistá, inokedy je celá hrdzavá. Neraz sme na to upozorňovali," skonštatoval Jerga s tým, že ak je prietok v rieke vyšší, rieka je na pohľad čistejšia. Situáciu okolo riešenia environmentálnej katastrofy vníma tak, že štátne orgány sa o ňu dostatočne nezaujímajú. "Mali sme sedenia, bolo nám prisľúbené, že už sa to ide riešiť a bude sa robiť banské dielo, to bolo stále z mesiaca na mesiac," dodal Jerga.
"Súčasné vedenie ministerstva životného prostredia rokuje s rezortami hospodárstva a financií s cieľom nájsť konsenzuálne riešenie na zabezpečenie financovania potrebných opatrení. Tieto opatrenia budú v prvom rade spočívať v banských zabezpečovacích prácach," priblížil pre TASR envirorezort. Doplnil, že opatrenia predloží vláde na schválenie. Pretrvávajúce znečistenie na Slanej je podľa MŽP prejavom nekompetentnosti predchádzajúcich vlád, ktoré nevedeli na medzirezortnej úrovni rokovať, ani sa dohodnúť na konkrétnych riešeniach.
Riaditeľ Rudných baní v roku 2022 o postupe záchranárskych prác na Gemeri: Pomaly sa do rieky Slaná vracia život
Lokalitu naďalej podľa MŽP monitorujú geológovia, vodohospodári aj štátny podnik Rudné bane. Deklaruje, že doterajšie výsledky zatiaľ nepreukázali znečistenie podzemných ani pitných vôd spôsobené vytekaním banských vôd.