TASR informuje podľa agentúry STA. "Vláda dnes uskutočnila prvý krok, dôležitý krok, smerom k uznaniu nezávislého, zvrchovaného štátu Palestíny," uviedla Fajonová po rokovaní vlády. Návrh má byť parlamentu doručený do 13. júna a najskôr ho musí prerokovať a potom schváliť zahraničný výbor parlamentu, následne aj celý parlament.
Premiéri Slovinska, Španielska, Írska a Malty v marci počas summitu EÚ oznámili, že sú pripravení uznať Palestínu, keď na to budú vhodné okolnosti
Slovinský premiér Robert Golob po štvrtkovom rokovaní vlády uznanie Palestíny označil za nástroj na vytvorenie tlaku na ukončenie bojov v Pásme Gazy. Hrôzy, ku ktorým tam dochádza, sú podľa jeho slov neprijateľné a musia sa skončiť.
Fajonová je presvedčená, že formálny postup bude ukončený čo najskôr, pretože Slovinsko chce pomôcť zabezpečiť ukončenie hrôz v Pásme Gazy, trvalé prímerie, dohodu o prepustení rukojemníkov, bezpečnosť Izraela a mierové spolužitie medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Dodala, že cieľom Slovinska nie je len uznanie ako symbolický skutok, ale naozajstné úsilie o upokojenie situácie a ukončenie vojny.
Rozhodnutie vlády podľa ministerkiných slov vychádza z hraníc medzi Izraelom a Palestínou z roku 1967, čo znamená, že súčasťou Palestíny bude Pásmo Gazy, Západný breh Jordánu a východný Jeruzalem. Uznanie Palestíny však s určitosťou nebude zahŕňať uznanie "teroristickej organizácie Hamas," dodala ministerka.