Vedci zistili, že vorvane obmieňaním počtu, rytmu a tempa kliknutí vytvárajú rôzne "slová". Vorvane napríklad menili ich dĺžku a občas na ich koniec pridali jedno kliknutie navyše – akoby pridávali príponu.
"Všetky tieto rôzne "slová" vznikajú kombináciou relatívne jednoduchého súboru menších prvkov," vyhlásil spoluautor štúdie a člen iniciatívy Project CETI Jacob Andreas z MIT.
Ľudia vytvárajú slová z hlások, ktoré sa často zhodujú s písmenami abecedy. Ľudské hlásky spoločne vytvárajú slová s významom, ktoré potom spoločne tvoria vety schopné vyjadriť významovo zložitejšie koncepty. Podobným spôsobom vytvárajú "slová" a "vety" svojho jazyka aj vorvane.
Vedci zatiaľ nevedia rozlúštiť význam "rozhovorov" vorvaňov. Výskumníkom sa podarilo zistiť, že niektoré "slová" preukázateľne slúžili na identifikáciu jedincov, teda ako mená, zvyšok komunikácie vrátane štruktúry zostáva zahalený rúškom tajomstva.
"Myslím, že máme pred sebou ešte dlhý výskum, kým sa nám podarí zistiť, či je pokus o komunikáciu s vorvaňmi dobrý nápad alebo či je niečo také vôbec možné. Zároveň som však optimista a verím, že sa nám podarí zistiť výrazne viac o význame zachytávanej hlasovej komunikácie vorvaňov, o tom, čo sa za tými kliknutiami a 'slovami' skrýva, pretože začíname chápať behaviorálny kontext, v ktorom sa táto komunikácia odohráva," dodáva Andreas.