Presne tak to robia aj 3 generácie matiek zo Bziniec pod Javorinou (okr. Nové Mesto nad Váhom), ktoré si vzájomnú lásku a súdržnosť užívajú celý život. Okrem vzdania úcty všetkým mamám je tento deň aj príležitosťou zhodnotiť postavenie matky v spoločnosti a zamyslieť sa nad ekonomickou otázkou výchovy dieťaťa. Zmenilo sa materstvo v priebehu času?
Vychovávať deti je už samo osebe náročné a finančná stránka robí situáciu ešte náročnejšou. Podľa analýz ministerstva financií stojí výchova dieťaťa od narodenia do 18 rokov života na Slovensku v priemere približne 60-tisíc eur, čo predstavuje zhruba 280 eur za mesiac. Približne do 3 rokov dieťaťa je to ešte viac - 330 eur mesačne.
Samozrejme, nejde o jediné výdavky rodiča, rodič musí myslieť aj na nájomné, platbu hypotéky, stravu pre seba a počítať aj s mimoriadnymi výdavkami. „V sumári sa tak dostaneme počas prvých troch rokov života dieťaťa k minimálnej priemernej úrovni potrebnej mesačnej sumy rodiča na úrovni približne 1 000 eur,“ sumarizuje Tomáš Boháček, analytik 365.bank.
Po práci ich čaká druhá
Varenie, žehlenie, upratovanie... Až 8 z 10 žien sa venuje po zamestnaní druhej, no už neplatenej práci. Robia tak výrazne viac času oproti mužom, pričom vykonávajú až tri štvrtiny z celkovej neplatenej práce. Aj preto je takmer 90 % Sloveniek z cieľovej skupiny presvedčených, že pracujúce ženy to majú v porovnaní s pracujúcimi mužmi náročnejšie.
„Avšak viac ako štvrtina mužov s tým nesúhlasí. Neplatená práca žien je tak často pre mužov neviditeľná a prehliadaná,“ konštatuje Linda Valko Gáliková z 365.bank.