Najviac sa zmenili oteckovia
Zuzana Kusá, sociologička
Komunistický režim trval 40 rokov a materstvo a rodičovstvo v ňom zažili minimálne dve generácie. Koncom 70. rokov sa začala výraznejšie predlžovať materská a rodičovská dovolenka až do dnešných troch rokov dieťaťa, čo podporovali aj ekonómovia, pretože matky s malými deťmi často vypadávali z pracovného procesu. Pokiaľ ide o škôlky, až v 80. rokoch sa podarilo ako-tak zosúladiť potrebu s dopytom. Ak sa v zamestnaní do istej miery darilo aspoň formálne vyrovnávať postavenie mužov a žien, v rodinách tento proces, teda schopnosť vzájomne sa zastúpiť v starostlivosti o deti a domácnosť a starosť o malé deti či varenie, žehlenie nechápať ako „čisto ženské práce“ a degradáciu mužnosti, trval omnoho dlhšie. Ani v druhej socialistickej generácii, ktorá deti privádzala na svet v 80. rokoch 20. storočia, nebolo toto spoločné podieľanie sa na starostlivosti o deti a domácnosť prevažujúcim vzorom. Dnešní rodičia sa v tomto od svojich rodičov a najmä od starých rodičov veľmi líšia.
Neplatenú prácu muži často nevidia
- 80 % žien potvrdilo, že po príchode domov ich čakajú ďalšie neodkladné povinnosti súvisiace s domácnosťou a so starostlivosťou o deti.
- 17 % mužov sa k neplatenej práci v domácnosti plne hlási a ďalších 43 % čiastočne, čo je celkovo o pätinu menej ako v prípade žien.
- 90 % Sloveniek je presvedčených, že pracujúce ženy to majú v porovnaní s pracujúcimi mužmi náročnejšie. 1/4 mužov s tým nesúhlasí.
- Objem neplatenej práce žien sa zvyšuje nielen s príchodom detí, ale dokonca už pri živote vo dvojici (t. j. v bezdetnom vzťahu).
- 70 % žien v domácnosti, ktoré sú bezdetné a žijú s partnerom, čaká práca v domácnosti po príchode z práce.
- 2/3 pracujúcich Sloveniek pociťujú nedostatok spánku a takmer každý druhý pracujúci Slovák.
- 6 z 10 žien a len polovica mužov poukazuje v dôsledku platenej aj neplatenej práce nielen na málo spánku, ale aj na málo času pre seba.
- Na Slovensku ženy zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, čo pri výške priemernej mzdy predstavuje rozdiel viac ako 300 eur mesačne.
- 60 % pracujúcich žien nedisponuje potrebným finančným vankúšom.
Mama Veronika (31): „Svoju mamu ľúbim, samozrejme, v prvom rade preto, lebo mi dala život, a tiež preto, že ma podrží, keď to potrebujem. Som šťastná, keď príde za nami pozrieť svoje vnúčatká a trávi s nami čas. To je to najcennejšie.“
Prababička Jana (72): „Svojej mamičke, samozrejme, zapálim sviečku a budem na ňu v tichosti myslieť. Samozrejme, že ju stále ľúbim, aj keď tu nie je. Bola mi veľkou oporou. Nikdy na ňu nezabudnem a verím, že sa raz stretneme.
Babka Janka (50): „Moja mama je pre mňa najviac. Naučila ma všetko. Naše spoločné chvíle si s ňou veľmi cením a trávim s ňou veľa času. Je pre mňa všetkým.“