Sú na strane kolegu
Pozvanie Kostelného a Drličku na koberec k ministerke podľa umelcov do dnešnej doby nepatrí. Aj preto sa na sociálnych sieťach spustila vlna posmechu na adresu bývalej markizáčky a, naopak, podpora Kostelnému. „Predvolávať si herca znie ako z dystopického románu a to je 'realita', v akej by som nikdy nechcel žiť,“ povedal herec Vlado Kobielsky a súhlasí s ním aj kolega František Kovár: „Pani ministerka nemá medzi nami hercami a umelcami nijaký kredit. A Ľuboš Kostelný je vynikajúci herec a vždy si ho budem zastávať.“ Nový Čas kontaktoval aj iných hercov Národného divadla, ako aj ministerstvo, no do uzávierky sa nevyjadrili.
Boj Davida s Goliášom
Zuzana Kusá, sociologička
V komediálnom žánri sú odjakživa ľudia pri moci terčom vtipov a odjakživa patrí aj k ich noblese povznášať sa nad posmešky a zdržať sa pokušenia odplatiť urážku. Slová ako nenávisť a nenávidím sú však mimo žánru vtipov. Rozbíjajú spoločnosť a svoj „cieľ“ vylučujú z ľudskej spoločnosti. Herca, ktorý pracuje s emóciami, možno ako-tak ospravedlniť tým, že sa príliš vžil do roly Davida, ktorý sa bije s veľkým Goliášom, no to, že mu diváci za tú stratu súdnosti tlieskali, svedčí o vážnom probléme spoločnosti a vlastne aj jej kultúrnej elity, teda tej časti, ktorá sa nachádzala v divadle. Ministerka kultúry je už dlhšiu dobu terčom vtipov a narážok a to môže vytvárať dojem, že si voči nej môžeme dovoliť všetko. Tlieskať prejavu nenávisti však znamená schvaľovať dehumanizáciu človeka, teda niečo, čo je v rozpore s najzákladnejšou hodnotou spoločnosti - starosťou o dôstojnosť každého človeka.
Kolegovia si ho bránia
František Kovár (77), herec
Pani ministerka nemá medzi nami hercami a umelcami nijaký kredit. A Ľuboš Kostelný je vynikajúci herec a vždy si ho budem zastávať.