Podľa portálu Mirror sa vysoký krvný tlak, inak známy ako hypertenzia, vyskytuje vtedy, keď je tlak v cievach nezvyčajne vysoký, čo mimoriadne zaťažuje srdce a iné orgány, ako napríklad mozog a obličky. Často nemá žiadne príznaky, ale ak sa nelieči, môže spôsobiť hypertenznú krízu - ktorá so sebou prináša riziko smrteľných srdcových infarktov, mozgových príhod, ochorení obličiek a vaskulárnej demencie. Preto sa všeobecne považuje za tichého zabijaka.
Zjednodušene povedané, pretrvávajúci vysoký krvný tlak, ktorý sa dlhodobo nelieči, zvyšuje riziko vzniku závažných a potenciálne život ohrozujúcich ochorení.
Ideálny krvný tlak je v rozmedzí 90/60 milimetrov ortuťovej stupnice (mmHg) až 120/80 mmHg, pričom cieľová hodnota pre ľudí starších ako 80 rokov je pod 150/90 mmHg. Hypertenzná kríza je náhle, závažné zvýšenie krvného tlaku. Hodnota krvného tlaku, ktorá indikuje, že môžete mať hypertenznú krízu, je 180/120mmHg alebo viac. Hypertenzná kríza sa považuje za lekársku pohotovosť.
Príznaky hypertenznej krízy môžu zahŕňať:
- Úzkosť
- Rozmazané videnie
- Bolesť na hrudníku
- Zmätenosť
- Nevoľnosť a zvracanie
- Nereagovanie na podnety
- Záchvaty
- Silná bolesť hlavy
- Dýchavičnosť
Pacientom sa odporúča zavolať záchrannú službu, ak je ich krvný tlak 180/120 mmHg alebo vyšší a majú bolesti na hrudníku, dýchavičnosť alebo príznaky mozgovej príhody. Medzi príznaky mozgovej príhody patrí necitlivosť alebo brnenie, problémy s rečou alebo zmeny videnia. Hypertenzná kríza sa môže liečiť počas pobytu v nemocnici, aby sa monitorovalo poškodenie orgánov, pričom lieky na zníženie krvného tlaku sa podávajú ústami alebo intravenózne.