Metaanalýza amerických vedcov ukazuje, že zo všetkých faktorov globálnych zmien, ktoré ničia ekosystémy, úbytok druhov najviac zvyšuje riziko epidémií infekčných chorôb. Po strate biodiverzity nasleduje zmena klímy a zavádzanie nepôvodných druhov.
„Z toho vyplýva, že strata biodiverzity, zmena klímy a introdukované druhy zvyšujú riziko ochorení, zatiaľ čo urbanizácia ho znižuje,“ povedal pre denník The Guardian hlavný autor výskumu, profesor Jason Rohr z univerzity Notre Dame v USA.
Odborníci analyzovali takmer 1 000 štúdií o globálnych environmentálnych faktoroch infekčných chorôb. Tím sa zameral na päť globálnych faktorov zmien - stratu biodiverzity, zmenu klímy, chemické znečistenie, nepôvodné druhy a stratu životného prostredia.
„V mestských oblastiach s množstvom betónu je oveľa menej druhov, ktorým sa v tomto prostredí darí. Pokiaľ ide o ľudské choroby, často je tam lepšia hygienická a zdravotnícka infraštruktúra ako vo vidieckom prostredí,“ vysvetlil profesor Rohr, prečo urbanizácia znižuje výskyt infekčných chorôb. Vysoko urbanizované prostredie má však zároveň mnoho ďalších zhubných účinkov na fyzické a duševné zdravie človeka.
Vedci sa domnievajú, že zníženie emisií, obmedzenie straty biodiverzity a prevencia invazívnych druhov by mohli pomôcť znížiť záťaž spôsobenú chorobami.