Táto dlhodobá fínska štúdia je najväčšou uskutočnenou štúdiou o súvislosti medzi predčasnou menopauzou a úmrtnosťou, ktorá zdôrazňuje význam pravidelných lekárskych prehliadok a vhodného užívania hormonálnej liečby u týchto žien. Informoval o tom portál EurekAlert.
U väčšiny žien nastáva menopauza medzi 45. a 55. rokom života. Malé percento žien však prechádza menopauzou pred 40. rokom života, čo sa označuje ako predčasná menopauza alebo predčasné ovariálne zlyhávanie (POI). Podľa štúdie sú tieto ženy vystavené vyššiemu riziku dlhodobých zdravotných problémov, napríklad srdcových ochorení. Príčina POI je zväčša neznáma, ale môže vzniknúť spontánne alebo v dôsledku niektorých liečebných postupov, ako je chemoterapia alebo chirurgické odstránenie vaječníkov. Najbežnejšou liečbou je hormonálna substitučná liečba (HRT), ale väčšina žien s predčasnou menopauzou neužíva tieto lieky v súlade s odporúčaniami.
V novej štúdii vedci z Univerzity v Oulu a Univerzitnej nemocnice v Oulu skúmali 5 817 žien, u ktorých bola v rokoch 1988 až 2017 vo Fínsku diagnostikovaná spontánna alebo chirurgické predčasné ovariálne zlyhávanie. Porovnali tieto ženy s 22 859 ženami bez POI a zistili, že u žien so spontánnym predčasným ovariálnym zlyhávaním bola viac ako dvakrát vyššia pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny alebo na srdcové ochorenie a viac ako štyrikrát vyššia pravdepodobnosť úmrtia na rakovinu. Riziko úmrtia zo všetkých príčin a na rakovinu sa však znížilo približne o polovicu u žien, ktoré užívali hormonálnu substitučnú liečbu dlhšie ako šesť mesiacov. U žien s predčasnou menopauzou v dôsledku chirurgického zákroku sa riziko úmrtia nezvýšilo.