Nemecký minister obrany Boris Pistorius by mohol túto radikálnu iniciatívu zverejniť už budúci mesiac, píše The Sun. Počas minulotýždňovej cesty do USA Pistorius povedal, že zákaz povinnej vojenskej služby v Nemecku v roku 2011 bol údajne "chybou". Teraz, keď štáty NATO podnikajú rozsiahle vojenské cvičenia, šéf rezortu obrany by rád vrátil zákony o brannej povinnosti.
Zahrnutie žien do povinnej vojenskej služby by znamenalo zmenu nemeckej ústavy. Armádni predstavitelia sa však domnievajú, že táto politika by "s najväčšou pravdepodobnosťou získala spoločenský súhlas". Vojenskí plánovači však pripravili 3 rôzne možné scenáre, uvádza The Sunday Telegraph. Podľa jednej z ďalších možností by do povinnej služby boli zaradení len 18-roční muži. Tretia možnosť by zahŕňala prihlášky pre všetkých, pričom do služby by boli vybraní len niektorí.
Ak Berlín neuskutoční tieto odvážne plány, namiesto nich by sa mohli použiť alternatívne náborové kampane. Správy unikli po najnovšej ruskej invázii vo Vovčansku pri Charkove minulý týždeň. Zelenskyj len pred niekoľkými dňami uviedol, že v napadnutom meste sa odohráva "prudká bitka", keď sa ukrajinskí vojaci snažili odraziť Putinove sily.
Ostatné krajiny NATO vrátane Spojeného kráľovstva diskutovali o povolávaní do armády, keďže čelia stále väčšej hrozbe zo strany Ruska. Lotyšský minister zahraničných vecí Krisjanis Karinš už skôr vyzval Spojené kráľovstvo, aby prijalo vojenskú stratégiu "totálnej obrany" s občanmi-vojakmi, ktorí môžu byť povolaní v okamihu, keď to bude potreba.
Generál sir Patrick Sanders, šéf britskej armády, už pred niekoľkými mesiacmi v naliehavom varovaní zdôraznil, že ministri musia "mobilizovať národ". Po opakovaných výzvach, aby sa do zmenšujúcej sa britskej armády vložili výdavky na obranu a zdroje, Sanders povedal, že verejnosť musí "myslieť viac ako vojaci".
A premiér Rishi Sunak sa chystá predniesť dôležitý prejav, v ktorom bude varovať, že nasledujúcich päť rokov bude údajne patriť k najnebezpečnejším, aké kedy Británia zažila. Množstvo globálnych hrozieb napríklad zo strany Putina v Rusku či Si Ťin-pchinga v Číne postavilo vládu do stavu pohotovosti.
K úniku vojenských plánov došlo po tom, ako si Berlín v marci vyslúžil opovrhnutie svojich kolegov z NATO za zahanbujúci únik spravodajských informácií. Po viac ako dvoch rokoch vojny na Ukrajine Nemecko kritike aj za slabé sankcie voči Rusku, ako aj za minimálne financovanie a zbrane pre Kyjev.
V rokoch 1956 až 2011 platila v Nemecku branná povinnosť pre mužov - do konca náboru museli stráviť šesť mesiacov buď v armáde, alebo v službách civilnej obrany. Ženy, ktoré mohli vstúpiť do armády ako dobrovoľníčky, neboli v Nemecku nikdy odvedené. Ústava krajiny by v prípade potreby umožnila návrat k tejto politike.