Viceprezident SSVPL Peter Lipovský podotkol, že primárnou úlohou všeobecných lekárov je preventívne pôsobiť na klientov, aby predišli chorobám. Okrem pohybu je podľa jeho slov z hľadiska prevencie dôležité správne stravovanie, dostatok tekutín či eliminácia alkoholických nápojov a fajčenia. Zdôraznil, že dôležitá je aj pravidelnosť dodržiavania preventívnych opatrení.
"Pravidelnosť preto, lebo mnohí ľudia majú takú úvahu, že ak raz-dvakrát do týždňa pre seba niečo spravia, že to stačí. To je ako keby povedali, že stačí sa raz-dvakrát do týždňa najesť alebo napiť, čo určite nie je dostatočné," vysvetlil. Z hľadiska pohybu je podľa neho ideálne nájsť každý deň nejaký čas "vybehnúť von" a niečo pre seba spraviť podľa svojich individuálnych schopností a možností.
Všeobecní lekári upozornili, že uhlíková stopa sektora zdravotnej starostlivosti tvorí 4,4 percenta celosvetových emisií. Kľúčom k jej zníženiu je podľa odborníkov primárna starostlivosť a prevencia chorôb.
"Keď sa lekári prvého kontaktu, ktorí sprevádzajú svojich pacientov, zamerajú na včasnú diagnostiku a zmenu životného štýlu, zníži sa potreba intenzívnej medicínskej starostlivosti v budúcnosti. Tento prístup zlepšuje zdravie populácie a zároveň výrazne znižuje emisie, ktoré by vznikali neskôr pri intenzívnych medicínskych procedúrach," vysvetlila vedecká sekretárka SSVPL Jana Bendová.