Zavedenie dane na sladené nealkoholické nápoje má pomôcť naplniť štátnu pokladnicu a zlepšiť zdravie občanov. Proti opatreniu však od začiatku brojí opozícia, časť ekonómov a samotní výrobcovia. Rezort financií schytával značne ostrú kritiku najmä za jeho neférovosť a nezmyselnosť. Výrazne hlbšie by museli do peňaženky siahať diabetici, športovci, alergici alebo inak zdravotne znevýhodnení ľudia.
Víťazstvo zdravého rozumu
Kontroverzný návrh je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo napokon námietky vyslyšalo. „Na základe konštruktívnych návrhov, odborného rokovania a vzájomnej dohody so zástupcami výrobcov a predajcov vyšlo MF SR spotrebiteľom a podnikateľským subjektom v ústrety a návrh zákona preto zohľadní niekoľko zmien.“ Tešiť sa tak môžu konzumenti mliečnych a jogurtových nápojov. Novej dani takisto nepodľahnú výrobky, ktoré majú charakter liečiva, výživové doplnky, ako sú šumivé vitamínové tablety či proteínové nápoje.
Nespokojnosť pretrváva
Dôvod na úsmev majú aj ľudia trpiaci intoleranciou na laktózu. Nakoniec totiž nedôjde k zdaneniu rastlinných alternatív k mlieku. Nový Čas v tejto súvislosti oslovil matku dieťaťa, ktoré týmto problémom trpí. „Myslím si, že každé zvýšenie naruší rodinný rozpočet, takže určite nie som za to, aby sa zvyšovala cena. Vezmite si, že približne už teraz stojí jedno také mlieko 3,30 eura, čo je viac než kravské mlieko. Deti, čo nemôžu piť klasické mlieko, tak majú tieto rastlinné mlieka ako povinnú náhradu. To nie je ako kola, ktorú človek k životu nepotrebuje. To mlieko treba nejakým spôsobom deťom nahradiť. Určite ma potešilo, že vláda ustúpila,“ povedala nám Katka.