Hodili spiatočku. Ministerstvo financií dlhé týždne čelí kritike za novú daň zo sladených nápojov. Pôvodný návrh zákona diskriminoval športovcov či ľudí s intoleranciou na laktózu. Zdraženie sa totiž malo týkať aj proteínových výrobkov či alternatív ku kravskému mlieku. Rezort napokon v tejto veci ustúpil, čomu tlieska aj opozícia. Čo všetko sa mení?
Daný krok oceňuje aj opozičná SaS, úplná spokojnosť však neprevláda. „Ministerstvo financií neakceptovalo našu pripomienku, aby bol tento zákon pozastavený a aby teda neprišiel do parlamentu. Je to nedostatočné, vláda Roberta Fica by mala výrazne šetriť, a nie zaťažovať ľudí novými daňami,“ vyhlásil šéf strany Branislav Gröhling.
Analytik INESS-u Matej Bárta upozorňuje, že sa netreba dať uchlácholiť. „Je určite dobrou správou, že sa rozsah zdanených produktov zúžil. Podľa nášho názoru by sa však takáto daň nemala zavádzať vôbec. Bude len umožňovať politikom pokračovať v rozdávaní rôznych neadresných sociálnych balíčkov. Poctivá konsolidácia by mala zahŕňať oveľa výraznejšie škrty na strane výdavkov namiesto zvyšovania príjmov cez nové dane. Zdravie je ovplyvňované množstvom každodenných rozhodnutí človeka, nemožno preto očakávať zmenu pomocou jedného jednoduchého opatrenia.“
Čo ostáva
- ochutené nealkoholické nápoje (napr. ochutené minerálky, kolové nápoje, džúsy, sladené nealkoholické pivo a víno) - sadzba 0,15 eura na 1 l alebo 1 kg
- energetické nápoje - sadzba 0,30 eura na 1 l tekuté koncentráty (napr. sirupy) - sadza 1,05 eura na 1 l
- tuhé koncentráty (napr. šumienky, granuly) - sadzba 4,30 eura na 1 kg
Čo vypadlo
- sladené jogurtové a mliečne nápoje
- nápoje na rastlinnej báze
- koncentrované balené látky, ktoré majú charakter liečiva
- výživové doplnky, ako sú voľnopredajné šumivé vitamínové tablety
- proteínové nápoje s pridaným cukrom alebo so sladidlami