Agentúra AFP na základe anonymného zdroja zo sektoru zdravotníctva uviedla, že potýčky si vyžiadali najmenej dve obete na životoch a asi deväť ľudí zranených zo strelných zbraní.
Taliban správy o obetiach a zranených poprel, priznal však konanie protestov, ktorých cieľom bolo zabrániť vyklčovaniu makových polí. Podľa nemenovaných zdrojov pestovatelia v snahe ochrániť si úrodu útočili kameňmi, palicami a lopatami. Taliban proti nim použil strelné zbrane.
Situácia sa vrátila do normálu, uviedol hovorca Talibanu Núrulláh Nazari. Dodal, že niekoľko agitátorov, ktorí provokovali ľudí, aby protestovali, bolo zatknutých a proces ničenia makových polí v okrese pokračuje.
Afganistan bol najväčším producentom ópia na svete. Taliban však v apríli 2022 zakázal pestovanie maku a vedenie krajiny nabádalo poľnohospodárov, aby namiesto maku pestovali iné plodiny - žiadna však výkupnými cenami maku nekonkuruje.
Niektorých pestovateľov táto situácia vedie k tomu, že naďalej sejú mak aspoň na malých plochách. "Sme chudobní ľudia, všetky naše nádeje na prežitie sú v pestovaní maku," objasnil pre AFP jeden z pestovateľov, ktorý sa predstavil ako Džamáluddín. Badachšánom otriasli nepokoje súvisiace s likvidáciou maku aj vlani a vyžiadali si jedno úmrtie. Podobné incidenty hlásili aj z provincie Nangarhár na východe Afganistanu.