"UNRWA odhaduje, že takmer 450.000 ľudí bolo násilne vysídlených od 6. mája z Rafahu," uviedla táto agentúra OSN na sociálnej sieti X. Nešpecifikovala pritom, kam presne vysídlení ľudia odišli. "V Rafahu sú prázdne ulice, keďže rodiny pokračujú v úteku v snahe nájsť bezpečie... Títo ľudia sú vystavení neustálej únave, hladu a strachu. Nikde nie je bezpečne. Okamžité prímerie je jedinou nádejou," dodáva UNRWA.
Rafah je preplnený vnútorne vysídlenými osobami a je považovaný za poslednú baštu palestínskeho hnutia Hamas. Do minulého týždňa sa tam pred bojmi v iných častiach Pásma Gazy ukrývalo viac než milión ľudí.
Izraelská armáda vstúpila do Rafahu, ktorý leží pri hraniciach s Egyptom, pred vyše týždňom a získala kontrolu nad palestínskou časťou hraničného priechodu. Izrael takto vyvíja tlak na Hamas, aby zaistil prepustenie rukojemníkov, ktorých militanti uniesli pri útoku na Izrael vlani v októbri. Cieľom izraelskej operácie v Rafahu je tiež rozložiť zostávajúce jednotky Hamasu.
Izrael podniká útoky v Pásme Gazy aj v utorok. Podľa očitých svedkov pokračuje v ostreľovaní severnej, južnej a centrálnej časti tejto palestínskej enklávy. Svedkovia pre agentúru Reuters tiež uviedli, že izraelské tanky prenikli v utorok ráno hlbšie do východnej časti Rafahu a vstúpili tam do viacerých štvrtí.