Podľa austrálskych vedcov mali muži, ktorí mali hladinu tohto pohlavného hormónu pod normou, až o desať percent vyššiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny. Podávanie umelého hormónu však nie je bez rizík a stále platí, že najlepším spôsobom, ako si udržať zdravú hladinu tohto hormónu v krvi, je aktívne športovanie a udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti s minimom tuku.
Je to však začarovaný kruh. Muž, ktorý zlenivie a prestane sa hýbať, zvyčajne priberá a znižuje sa mu produkcia testosterónu. To ho však ešte viac unavuje a robí lenivým, takže má problém presvedčiť sa, aby sa hýbal, a naďalej tučnie a stráca hormón. Naopak, pri veľmi aktívnom športovom životnom štýle sa v tele tvorí dostatok testosterónu - ak je muž inak zdravý - a testosterón podporuje rast svalov a znižuje množstvo podkožného tuku, čím chráni mužov pred niektorými chorobami spojenými s obezitou, ako aj pred pádmi a zraneniami.
Normálny rozsah hladiny testosterónu v krvi u mužov je 300 až 1 000 nanogramov na deciliter krvi. Výskumníci zistili, že muži s menej ako 213 ng/dl testosterónu majú vyššie riziko úmrtia zo všetkých príčin a muži s menej ako 153 ng/dl majú vyššie riziko úmrtia na srdcové choroby.
Na prirodzené zvýšenie hladiny testosterónu môžu niektorí muži viac cvičiť a dvíhať činky, zvýšiť príjem vitamínu D, minimalizovať stres, veľa spať a obmedziť príjem alkoholu.