Ako náplasť za toto skrátenie ordinačných hodín budú pediatri pacientom k dispozícii v bežných ambulanciách aspoň jeden deň v týždni do šiestej večera. Obmedzenie pohotovostí je dôsledkom kritickej situácie medzi detskými lekármi. Okrem toho, že je ich málo, mnohí ordinujú už v dôchodkovom veku.
Novinky v detských pohotovostiach schválil parlament cez novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Pohotovostné ambulancie budú od začiatku júla brať posledných pacientov do 20.00 hod., dnes je to do 22.00 hod. Počas sviatkov budú ordinovať od 8.00 do 20.00 hodiny. Hlavným cieľom je odbremeniť primárnych pediatrov tak, aby mali viac času na odpočinok a boli schopní nasledujúci deň starať sa o deti vo svojich ambulanciách.
Zákon zároveň upravuje ordinačné hodiny pediatrov v bežných ambulanciách. Pacientom budú k dispozícii každý pracovný deň v týždni, z toho minimálne jeden deň do 18.00 hod. Opatrenia majú podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej zabezpečiť dostupnú zdravotnú starostlivosť pre deti na celom Slovensku, kým do systému nepríde nová generácia pediatrov.
V súčasnosti máme na Slovensku asi 1,1 milióna detí, o tieto deti sa momentálne stará približne 930 pediatrov. „Ich priemerný vek je 60 rokov, v systéme nám ich chýba 250. Naším cieľom je o tie deti sa postarať. Všetky tieto, možno nie príliš atraktívne opatrenia sú práve preto,“ povedala šéfka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Elena Prokopová.
Aktuálne funguje 55 detských pohotovostí, no do konca roka má ich počet klesnúť na 40. Do júla tohto roka zanikne desať, do novembra ďalších päť. Primátori z 15 miest, v ktorých sa rušia detské pohotovosti, akceptovali dôvody na ich zrušenie.