Je to skúšobná doba. Zvyčajne trvá tri mesiace. Počas nej je dôležité, aby ste sa zorientovali nielen v nových priestoroch. Je to náročnejšie obdobie, počas ktorého si osvojíte nové firemné pravidlá alebo pracovný režim. V čom spočívajú ďalšie úskalia skúšobného obdobia? Aké povinnosti v ňom máte a čo zo zákona vyplýva nielen vám, ale aj vášmu novému zamestnávateľovi?
Skúšobná doba vám umožňuje zistiť, či je práca pre vás vhodná a vášmu zamestnávateľovi zase, či ste vhodný kandidát na dané miesto. „Je veľmi dôležité, aby ste sa veľmi rýchlo začlenili do tímu. Chvíľu trvá, než sa na pracovisku vytvoria dobré vzťahy. Choďte so svojimi novými kolegami na obed alebo si len tak dajte s nimi kávu. Iste pomôže, keď sa budete podieľať na aktivitách spoločnosti,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ personálnej agentúry Grafton Recruitment a Gi Group. Konkrétnym odborným zručnostiam sa už dnes neprikladá až taká vážnosť.
Pre mnohé spoločnosti je omnoho dôležitejšia napríklad ochota učiť sa nové veci či otvorenosť novým spôsobom práce. „Ľudia s rôznym zázemím totiž prinášajú do firmy väčšiu flexibilitu myslenia a väčší potenciál reagovať na prichádzajúce zmeny,“ vysvetľuje M. Malo. Najlepšie bude, ak využijete svoje prvé týždne na novom mieste čo možno najviac - vaši kolegovia vedia, že ste práve začali. Ochotne vám pomôžu. Nepýtajte sa na každý detail a usilovne pracujte od prvého dňa. Dôležité však je, aby ste postupne získali čo najviac informácií o spoločnosti, do ktorej ste práve nastúpili.
Vyhnite sa odpovediam - nechcem, nemôžem
Skúšobná doba je predovšetkým pre vás kľúčovým obdobím. „Odpovediam typu neviem, nechcem, nemôžem sa v tomto období pokúste čo najviac vyhnúť. Pokiaľ to nie je opodstatnená situácia, môžu byť opakované neskoré príchody do práce pre zamestnávateľa dôvodom ukončenia pracovného pomeru. V skúšobnej dobe je naozaj veľmi dôležité, aby ste takúto základnú podmienku dodržiavali,“ upozorňuje HR špecialistka spoločnosti Profesia Zuzana Kaňuchová.
Tipy nájdete na druhej strane →