Každý rok sa na svete vyprodukuje neuveriteľných 10 miliárd kilogramov kávového odpadu. Väčšina z neho končí na skládkach, píše ScienceAlert. "Likvidácia organického odpadu predstavuje environmentálny problém, pretože sa pri nej uvoľňuje veľké množstvo skleníkových plynov vrátane metánu a oxidu uhličitého, ktoré prispievajú k zmene klímy," vysvetlil inžinier Rajeev Roychand z RMIT University.
S prudko rastúcim stavebným trhom na celom svete sa neustále zvyšuje aj dopyt po betóne náročnom na zdroje, čo spôsobuje aj ďalšie environmentálne výzvy. "Pokračujúca ťažba prírodného piesku na celom svete - zvyčajne z riečnych korýt a brehov - s cieľom uspokojiť rýchlo rastúce požiadavky stavebného priemyslu má veľký vplyv na životné prostredie," povedal inžinier Jie Li z RMIT.
"Pri udržiavaní trvalých dodávok piesku existujú kritické a dlhodobé výzvy vzhľadom na konečnú povahu zdrojov a vplyv ťažby piesku na životné prostredie. Vďaka prístupu založenom na obehovom hospodárstve by sme mohli zabrániť skládkovaniu organického odpadu a tiež lepšie chrániť naše prírodné zdroje, ako je piesok."
Organické produkty, ako napríklad kávová usadenina, sa nemôžu pridávať priamo do betónu, pretože z nich unikajú chemikálie, ktoré oslabujú pevnosť stavebného materiálu. Tím teda pomocou nízkych úrovní energie zahrieval kávový odpad na viac ako 350 °C, pričom ho zbavil kyslíka.
Viac sa dočítate na druhej strane →