Ľudia označovaní ako psychopati často vykazujú črty, ako je antisociálne správanie a nedostatok výčitiek svedomia alebo empatie. Vo výskume, ktorý uskutočnil tím z Nového Mexika, boli kandidáti hodnotení na základe Hareho kontrolného zoznamu psychopatie. Pôvodne ho v 70. rokoch 20. storočia vypracoval psychológ Robert D. Hare a ide o 20-položkový kontrolný zoznam, ktorý hodnotí ľudí v rozmedzí od 1 do 40 bodov. Každý, kto dosiahne viac ako 30 bodov, sa považuje za psychopata.
Výskumníci zistili, že u žien s nižším množstvom pohybov hlavy bolo skóre psychopatie vyššie. Vzhľadom na to, že psychopatia je často spojená s opakovanou trestnou činnosťou, tieto údaje by mohli byť užitočné pre orgány činné v trestnom konaní. Táto štúdia prichádza po tom, ako britský výskumník upozornil, že psychopatické črty môže mať viac žien, ako sa pôvodne predpokladalo.
Dr. Clive Boddy z Anglia Ruskin University uviedol, že psychopatické správanie môže mať často podobu sexuálneho zvádzania a manipulácie. V súčasnosti je počet psychopatov mužov vyšší ako počet žien v pomere šesť ku jednej. Doktor Boddy sa však domnieva, že je to skôr 1,2 ku jednej. To by znamenalo, že populácia psychopatiek by bola päťkrát väčšia, ako sa pôvodne odhadovalo. Zdá sa, že to potvrdila aj táto najnovšia štúdia z Nového Mexika.