Hrozivý incident: Paľba z tanku zasiahla vlastných vojakov! Hlásia mŕtvych
16. 5. 2024, 15:32

Zdroj: TASR/AP
Na severe palestínskeho Pásma Gazy zahynulo päť vojakov, ktorých zasiahla paľba z jedného z tankov izraelskej armády. Incident sa odohral v stredu večer v blízkosti mesta Džabalíja, agentúra Reuters o ňom informovala vo štvrtok.
Izraelská armáda vo vyhlásení spresnila, že v rámci 202. tankového práporu došlo ku krížovej paľbe, ktorá mala za následok smrť piatich vojakov a zranenia siedmich ďalších. Stav troch z nich lekári hodnotia ako veľmi vážny, dodal spravodajský web The Times of Israel (TOI).
TOI spresnil, že zabití a zranení vojaci boli súčasťou ultraortodoxnej roty pôsobiacej v rámci 202. tankového práporu.

Zdroj: NČ / ms
Týmito úmrtiami sa počet izraelských vojakov padlých pri pozemnej ofenzíve izraelskej armády proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas v Pásme Gaze a pri operáciách na hraniciach spoločných s Izraelom zvýšil na 278. V Pásme Gazy zahynul okrem toho aj civilný dodávateľ ministerstva obrany, dodal TOI.
Z 278 obetí z radov izraelskej armády ich najmenej 49 prišlo o život pri paľbe z vlastných radov alebo pri iných nehodách. Velenie izraelskej armády tieto incidenty vyšetruje. Predpokladá, že k nim viedlo viacero dôvodov vrátane komunikačných problémov medzi jednotkami, únavy a vyčerpania vojakov a nedodržiavania interných armádnych prepisov.
Autor: TASR