Hoci toto množstvo nestačilo na jeho úplnú otravu, pravdepodobne bolo príčinou mnohých jeho ochorení vrátane ochorenia pečene a straty sluchu. Doteraz nebolo jasné, čo spôsobilo ochorenie pečene a obličiek, ktoré nakoniec vyústilo do Beethovenovej predčasnej smrti.
Už predchádzajúce analýzy vzoriek Beethovenových vlasov však ukázali, že obsahujú mimoriadne vysoké množstvo olova, čo naznačuje, že otrava týmto kovom spôsobila jeho smrť. Neskôr však analýza DNA odhalila, že daný prameň vlasov patril žene.
Vedci teraz analyzovali niekoľko prameňov Beethovenových vlasov a geneticky overili ich pravosť. Táto analýza tiež odhalila, že skladateľ mal genetické faktory pre vznik ochorenia pečene a že bol nakazený vírusom hepatitídy B, čo mohlo prispieť k jeho predčasnej smrti. Nebolo však jasné, prečo tiež ohluchol a mal črevné problémy.
Vedci nedávno vykonali analýzu toxínov v dvoch vodovodných systémoch kaštieľov, v ktorých Beethoven žil. Koncentrácia olova v Bermannovom kaštieli bola 64-krát vyššia ako zvyčajne, zatiaľ čo v Halm-Thayerovom kaštieli bola koncentrácia až 95-krát vyššia ako zvyčajne. Takéto hodnoty olova sa dávajú do súvislosti so vznikom ochorení čriev a obličiek, ako aj s poruchami sluchu.
"Hoci zistené koncentrácie nepotvrdzujú názor, že olovo spôsobilo Beethovenovu smrť, mohlo prispieť k uvádzaným ochoreniam, ktoré ho trápili väčšinu jeho života. Veríme, že ide o dôležitý kúsok zložitej skladačky, ktorý umožní historikom, lekárom a vedcom lepšie pochopiť zdravotnú históriu veľkého skladateľa," vysvetlil doktor Nader Rifai z Harvardovej univerzity.